Важко повірити, але половина населення планети може розмовляти двома або більше мовами. Всупереч думці, що двомовні люди мають нижчий інтелект, тому що їм потрібно докладати більше зусиль, щоб не змішувати дві або більше мов, численні дослідження довели, що цей факт насправді розвиває їхній мозок і запобігає неврологічним захворюванням, таким як хвороба Альцгеймера.
У цій статті ми спробували зібрати всі докази, які доводять, що вивчення нових мов і регулярне їх використання приносять лише користь.
Переваги двомовної освіти
- Дослідники пояснюють, що діти, які звикли розмовляти кількома мовами, мають більшу когнітивну гнучкість завдяки тому, що вони регулярно переходять з однієї системи символів на іншу. Це своєрідна гімнастика для мозку, який тим самим підвищує свою продуктивність.
- Двомовні люди мають більшу можливість абстрактного міркування, яке не залежить від слів, що дає їм перевагу в побудові концепцій, вирішенні абстрактних проблем і написанні рефлексивних есе. Вони можуть стати великими есеїстами або надати допомогу тим, хто бореться з письмом.
- Двомовні діти дуже рано знають, що існує більше ніж один спосіб виразити себе, тому вони релятивізують свої мови. Вони мають здатність рефлексувати над мовою як об’єктом. Ось чому їм часто легко навчитися читати, оскільки вони звикли до різних систем вираження своїх думок і почуттів. Це їх перевага перед одномовними дітьми. Вони швидко інтегрують принцип відповідності між ментальним представленням і письмом, оскільки вже звикли до довільності зв’язку між ментальним образом і відповідним означником.
- Двомовні люди також мають комунікативну чутливість. Вони швидше реагують у ситуаціях спілкування, оскільки звикли швидко вирішувати, яку мову використовувати в тій чи іншій ситуації.
- Двомовним людям легко вивчити третю, четверту, п’яту мову. Перш за все, вивчаючи дві мови, вони краще розуміють структуру мови в цілому. По-друге, вони звикли вивчати нові лексичні одиниці і часто роблять це на ходу. По-третє, вони рідко мають мовний бар’єр, заснований на невпевненості та страху зробити помилку або бути неправильно зрозумілими.
- Двомовні люди сприймаються в обох культурах і природно відкриті до інших культур. Володіння мовою своєї родини, дідусів і бабусь, двоюрідних братів і сестер дозволяє зберегти зв’язки з сім’єю і відчувати себе частиною людського і географічного цілого.
- Двомовні люди мають інтелектуальні переваги, більшу розумову гнучкість, більше креативності, більше оригінальності в способі мислення. Їм легше знайти два-три рішення проблеми. Люди, які використовують кілька мов, також краще досліджують.
- Володіння двома або більше мовами обіцяє більше можливостей у кар’єрному шляху. В умовах глобалізації багатомовна людина має перевагу в усіх сферах порівняно з одномовною.
Немає сумніву, що двомовність, запроваджена в дитинстві природним шляхом, наприклад, у випадку змішаних шлюбів, сімей різного походження або факту проживання в кількох країнах, приносить позитивні зміни в майбутнє дитини. Вони не тільки стають двомовними та двокультурними, але згодом вони мають конкурентну перевагу на ринку праці та, природно, більш кваліфіковані в інтелектуальних роботах.
Двомовне навчання з раннього дитинства стало трендом завдяки численним перевагам. Навіть якщо у вас не було можливості відчути смак іншої мови, коли ви були малюком, або ви ненавиділи уроки французької мови в школі, це не означає, що ви не можете почати вивчати нову мову зараз.
Як мені стати двомовним?
Найпростіший спосіб стати двомовною людиною – мати родичів, що розмовляють різними мовами, або вступити до двомовного навчального закладу. Якщо це не варіант для вас, тоді найпростішим способом стати двомовним буде зробити це своєю пристрастю.
Чи пам’ятаєте ви свій досвід, коли ходили на заняття в школі? Ви були більше залучені в деякі теми, а деякі з них просто вислизали від вашої уваги. На заняттях, якими ви були захоплені, години пролетіли з шаленою швидкістю, і ви, мабуть, досі пам’ятаєте найважливіші поняття. На інших уроках доводилося змушувати себе, перш ніж братися за роботу. Хороші оцінки було отримати важче.
Вивчати іншу мову і розмовляти нею – це те саме. Якщо ви починаєте навчання, кажучи собі, що вам буде нудно, вам справді доведеться важко. З іншого боку, якщо вам вдасться зробити уроки мови цікавими, ви прогресуватимете блискавично.
Ігри — це завжди весело. Якщо ви будуєте свій навчальний процес з використанням принципів гейміфікації, ви ніколи не відчуєте нестачі мотивації, і шанси досягти своєї мети, як правило, вищі. Це непросте завдання, тому ви можете шукати програми для тих, хто вивчає мову, які засновані на принципах гейміфікації, наприклад Duolingo.
Гра — не єдиний спосіб вивчити нові мовні навички. Мета полягає в тому, щоб пов’язати вивчення іноземних мов із заняттями, які вам подобаються. Таким чином інші ваші захоплення будуть пов’язані з процесом вивчення мови, і таким чином ви змусите свій мозок подумати, що це те, що вам завжди подобалося. Ось кілька прикладів:
- Дивитися фільми та серіали іноземною мовою;
- Займайтеся спортом, слухаючи подкасти іншою мовою;
- слухати міжнародну музику;
- Читати іншою мовою;
- Знайомтеся та спілкуйтеся з людьми, які походять з країни, мову якої ви вивчаєте.
Таким чином, ви будете використовувати свою другу мову щодня і оволодієте нею в найкоротші терміни. Вивчіть мову зараз, щоб уникнути хвороби Альцгеймера пізніше!