Ситуація, коли студент не склав перший іспит, є звичайною. З першим іспитом завжди багато проблем:
- це перший, тобто ви ще точно не знаєте, як і що там відбувається.
- На перших двох курсах ви вивчаєте загальноосвітні предмети, такі як вища математика, хімія, фізика і так далі – але з предметами по спеціальності все простіше, через їх вузьку спрямованість.
- Не встигаєш звикнути і знайти підхід до вчителів.
- І лінь, звичайно.
Навіть автора цієї статті свого часу мало не «вигнали» з університету після першого іспиту через погану підготовку. Але я закінчив навчання, тому можу сміливо сказати, що безвихідної ситуації не буває. І якщо ви думаєте, що потрапили саме в таку ситуацію, я допоможу вам знайти правильний вихід.
Ви впевнені, що знаходитесь у правильному місці?
Перш за все, візьми себе в руки, заспокойся і задай собі питання: чому ти не здав перший іспит?
Якщо десь у душі відчуваєш, що ти вибрав не той університет чи не ту спеціальність – це хороший шанс все змінити: обдумати ситуацію і зрозуміти, чим ти хочеш займатися.
І якщо ви впевнені, що університет – правильний, а спеціальність – підходить, потрібно діяти швидко, щоб врятувати ситуацію.
Три «хвоста» – не вирок.
Якось так склалося, що три борги вважаються критичним порогом, після якого студент «вилітає» з університету. Це не зовсім так. Є дві причини відрахування, пов’язані з іспитами:
- Якщо ви не здали 80% своїх курсів під час іспитів;
- Якщо наприкінці іспитів ви не склали три або більше іспитів.
Це загальні принципи. Кожен університет має свою специфіку, свої правила, свою систему покарань. Можливо, десь за три «хвости» справді виженуть. Але часто допустима норма «хвостів» інша – дізнайтеся у старших або в деканаті, через скільки боргів виганяють саме у вашому університеті.
Перездавати чи ні?
Ви можете спробувати перескласти іспити один раз під час іспитів, і це не зараховуватиметься як перездача. Поговоріть з викладачем, по предмету якого ви маєте заборгованість, і попросіть дозволу перескласти іспит. Професор може попросити вас щось зробити, або ви можете попросити його дати вам нове завдання. Наприклад, коли мені потрібно перездати, я завжди прошу у професора додаткові завдання для виконання лабораторної роботи, це допомогло мені отримати вищу оцінку. Але це варто робити тільки в тому випадку, якщо ви впевнені, що добре підготувалися – якщо вчитель піде вам назустріч, і ви не здасте ще раз, на справжній перездачі вам буде морально складніше.
Однак якщо іспит закінчився, ще не все втрачено – пора перездавати. Найчастіше кількість спроб обмежується трьома, але точну кількість краще дізнатися в деканаті. Там же можна дізнатися дату і час перездачі. До речі, якщо інші учні вашого класу не склали іспит з цим викладачем, домовтеся про те, щоб піти на перездачу разом – у компанії ви почуваєтеся впевненіше. Не забудьте отримати направлення в деканаті – без цього вас не допустять до повторного складання.
Іспити закінчилися – залишилися борги.
Іноді буває так, що студенти закривають борги вже на початку наступного семестру, паралельно з навчанням. Але це скоріше виняток, ніж правило, тому розраховувати на такий результат не варто.
важливо
Вас не можуть виключити з установи у двох випадках:
- Відрахування не погоджене профспілковим комітетом студента (крім випадків академічної неуспішності);
- ви хворіли (і маєте довідку про це) або пішли у відпустку по вагітності та пологах.
Якщо всі терміни минули, а у вас все ще є заборгованість, у вас є чотири варіанти:
- Напишіть заяву на ім’я декана або проректора з проханням продовжити перші іспити. Це хороший варіант, якщо у вас не більше трьох боргів або є лікарняний лист. І непогано, якщо у вас є гідне пояснення, чому ви «не пройшли».
- Візьміть академічну відпустку, під час якої ви і відпочинете, і переосмислите свої плани на навчання. Але для цього вам потрібно отримати довідку про те, що ви хворіли більше одного місяця під час іспитів.
- Якщо ви навчаєтеся безкоштовно, ви можете залишитися в вузі, звернувшись до деканату з проханням про переведення на платне навчання.
- Крім того, ви маєте право піти повторити семестр, але, звичайно, вже на платній основі.
- Радимо не поспішати, а прийти в деканат і обговорити вашу конкретну ситуацію. В адміністрації університету теж є люди, і вони цілком можуть піти вам назустріч.
Основна причина, чому студенти не здають перші іспити – банальна неуважність або лінь під час навчання. Намагайтеся добре вчитися протягом семестру (ми готові всіляко вам допомагати), знаходити підхід до викладачів, і тоді під час іспитів у вас все буде добре. А якщо іспити не склалися, вам допоможуть наші поради.